Първият брайлов тъчскрийн
Всичко започна докато учех за електронен инженер в Техническия университет в София. Имах колеги, които бяха слепи, както и приятели с увредено зрение. Знаех от тях много добре колко трудно им е да намират нужната информация за университета. Да не споменавам колко им е трудно да се социализират, без способността да използват компютър. Човек може само да си представи колко по-лесен живота на тези хора ще е, ако могат да използват интернет както ние.
Затова започнах да мисля за възможните начини да улесня достъпа на тези хора до интернет, за да могат да учат, да използват интернет свободно и да се социализират. Въпросът беше как да се направи преживяването пълноценно, както при хората с нормално зрение. Исках да им дам достъп не просто до парчета текст взети от интернет, а до интерактивните страници, които обикновеният потребител използва всеки ден.
Устройство с Брайлов Тъчскрийн*
Вече имаше някакви устройства на пазара, но те бяха толкова скъпи, че малцина можеха да си ги позволят и както се оказа, не бяха твърде ефикасни. Едно бързо търсене в Google ми каза, че други хора са имали сходни на моята идея – разработване на мобилно брайлово устройство – четец за книги и таблет, но техните проекти така и не били осъществени.
Споделих идеята си с един от приятелите си, който е софтуерен разработчик. Той каза че това е “добра идея”, а когато той каже това, наистина е така. Няколко месеца по-късно вече планирахме проекта, по който щяхме да работим с години.
Искахме да създадем нещо много по-съвършено и интерактивно от старите Брайлови Дисплеи за компютри, които са на пазара от повече от десетилетие вече. Те използват подвижни части с размера на топлийка, които им позволяват да извеждат редове текст в брайл, по този позволявайки на потребителя да използва компютър. Това звучи наистина добре, но всъщност тези устройства са прекалено скъпи, за това което могат да правят – те са проектирани за стари компютри и работят като “текстов терминал”. Цените им надвишават понякога 10000$, особено при по-големите устройства, които показват повече знаци. Един от проблемите на брайловите дисплеи е, че показват само един ред текст и не работят като истински монитор, нито се обновяват достатъчно бързо и това принуждава потребителя постоянно да скролва, когато навигира из големи текстове. Искахме да променим това.
И великите идеи се нуждаят от финансиране
За съжаление, финансирането се оказа сериозен проблем. Изключително трудно е на младите учени и изобретатели да се съсредоточат върху работата си в България. Парите са нещото, за което се налага постоянно да мислиш, вместо да работиш върху идеите си. Или работиш толкова много, че нямаш време за проектите си или се налага да ги продадеш. Достъпът до обществено финансиране беше почти невъзможен, заради добре познатата ни бюрокрация и корупция. Даже не ми се говори за това. Националния фонд за Научни Изследвания също не беше вариант, тъй като се концентрира най-вече върху финансирането на образователни и научни институции, а не на индивиди. Прекарахме много време в кандидатстване за всякакви конкурси и дори търсихме корпоративно финансиране, преди окончателно да се откажем.
В определен момент бяхме принудени от обстоятелствата да се преместим в чужбина. Дестинацията, която избрахме беше Дания – там и двамата намерихме работа, която ни позволи да работим върху проекта. Започнахме нов живот, изкарвахме по-добре и прекарвахме свободното си време през следващите няколко години в работа по проекта. Докато аз проектирах хардуера, моят приятел разработваше софтуера за бъдещото устройство.
Нашето устройство няма да използва механични части, а течност на основата на восък, която създава “тактилни пиксели”, позволяващи на потребителя свободно да навигира из уеб страница или документ. Нашият екран е способен да се обновява много по-тихо и бързо.
Устройството вече е способно автоматично да разпознава документи от флашка, да ги зарежда и преобразува в брайл. Нашият брайлов тъчскрийн ще може да се използва и като GPS навигация, която показва релефна карта и ще помага на хората с увредено зрение да се ориентират в градовете. Използването на интернет също е възможно и е една от най-важните за нас функции. Надяваме се бъдещите версии да позволят на всеки да се социализира, правейки възможно дори чатенето с брайл. Някои от функциите все още се разработват, но се надяваме устройството, което ще пуснем на пазара вече да е способно да визуализира и прости изображения.
След като се преместихме в Дания, намерихме много силна подкрепа за идеите си. Проектът ни беше финансиран от дарения и от Европейският съюз. В момента преговаряме с корпоративен инвеститор, и ако нещата вървят по план, първият Брайлов тъчскрийн ще бъде на пазара скоро.
Забележка: * Изображението служи само за илюстрация.